Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/suffusion/functions/media.php on line 666

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/suffusion/functions/media.php on line 671

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/suffusion/functions/media.php on line 684

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/suffusion/functions/media.php on line 689

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/suffusion/functions/media.php on line 694
Przyczyny i objawy alergii | Allergy Free

Przyczyny i objawy alergii

 

House dust mites

Przyczyny

Przyczyny rozwoju alergii nie są do końca jasne. Trudno jednoznacznie potwierdzić lub obalić rolę określonego czynnika, choć wskazuje się na kilka przyczyn mających poważny wpływ powstanie i rozwój chorób alergicznych:

– genetyka – istnieją poszlaki wskazujące na istotny wpływ genów na powstanie alergii – szacuje się, że od 40% do 80% chorych odziedziczyło skłonności alergiczne po swoich przodkach. Istnieje również prawdopodobieństwo, iż wszyscy ludzie mają genetyczną skłonność do alergii, jednak nie u wszystkich osób kończy się ona chorobą

– zmiany w stylu życia – wzrastająca sterylność miejsc prowadzenia życia spowodowała mniejszy kontakt z powszechniej w przeszłości występującymi substancjami. Higiena oraz nowe wzorce zachowań wyeliminowały całkowicie lub znacząco z codziennego kontaktu czynniki, z którymi nasi przodkowie stykali się permanentnie. Ograniczony od nich całkowicie lub częściowo organizm reaguje na ich obecność w sposób nieprawidłowy w postaci reakcji alergicznej. Dowodem na to jest liczba i charakter niektórych alergii w krajach rozwiniętych, które prawie w ogóle nie mają swojego odpowiednika w krajach uboższych.

– czynniki środowiskowe – ze zmianą stylu życia wiąże się także zmiana środowiska. W ludzkim otoczeniu zaczęły dominować tworzywa sztuczne, pokarmy otrzymywane z wykorzystaniem czynników chemicznych czy dym papierosowy. Współczesne miasta są także pełne spalin i pyłów, które w zależności od stężenia są w różny sposób traktowane przez ludzki organizm. Ponadto zmiany klimatyczne wywołują zmiany w pyleniu roślin, co skutkuje bardziej uciążliwymi objawami u osób uczulonych na pyłki.

Trudności we wskazaniu jednej konkretnej przyczyny leżą także w charakterze samej choroby – alergia jest bowiem chorobą bardzo różnorodną, mającą wiele objawów o różnej skali nasilenia. Istotny jest tu także fakt dużej ilości czynników wywołujących alergię, które przy ogromnej populacji chorych na alergię i wielości efektów jakie mogą wywołać, czynią wskazanie jednej głównej przyczyny wręcz niemożliwym.

Objawy

Różne rodzaje alergii powoduje różne objawy. Reakcja alergiczna dotyka zazwyczaj określonego narządu lub zespołu tkanek czy komórek. Alergie miejscowo objawia się najczęściej w takich miejscach jak:

– nos (nieżyt nosa, zapalenie śluzówki),
– oczy (łzawienie, zapalenie spojówki),
– skóra (wysypki, bąble, świąd),
– drogi oddechowe (świszczący oddech, duszność),
– drogi pokarmowe (nudności, biegunki).

Bardzo rzadkie są reakcje ogólnoustrojowe związane z alergią i dotyczą zazwyczaj uczuleń na jad takich owadów jak pszczoły, osy czy szerszenie. Objawy te mają zazwyczaj charakter anafilaksji i skutkują tak poważnymi dolegliwościami jak niewydolność oddechowa czy zapaść układu krążenia. Brak odpowiedniej pomocy w takim stanie może doprowadzić nawet do zgonu.

Najczęstsze objawy na najczęściej występujące alergie zostały wyszczególnione poniżej –

– alergia na roztocza często wiąże się z porannym uczuciem zatkania nosa i spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. W przypadku nieleczenia alergii na roztocza mogą pojawić się objawy astmy, atakującej głównie w nocy.
– alergia na pyłki roślin objawia się najczęściej katarem siennym, napadami kichania, świądem nosa, łzawieniem spojówek, niekiedy wypryskami skórnymi.
– uczulenie na sierść zwierząt przejawia się najczęściej w dzień pylenia zaczerwienieniem spojówek, łzawienie, niekiedy także katar i kichanie, objawy dotyczą nie tylko sierści, lecz także mogą być reakcją na złuszczony naskórek, ślinę, mocz. W związku z tym objawy mogą się pojawić także w trakcie nieobecności zwierzęcia w pomieszczeniu, w którym alergik przebywa.
– objawy alergii na pleśnie dotyczą głównie dróg oddechowych, którymi do organizmu dostają się zarodniki pleśni. W przypadku alergii na pleśnie może się pojawić zapalenie krtani, świszczący oddech, duszności, nieżyt nosa.
– alergie pokarmowe wywołują zazwyczaj pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry, nudności, biegunki.

Warto pamiętać, że alergia jest chorobą bardzo dynamiczną, dlatego nawet te same alergeny mogą wywoływać różne odmiany objawów. Niekiedy objawy alergiczne mogą być mylone z innymi chorobami czy urazami, jak przeziębienia, podrażnienie skóry, zatrucia pokarmowe czy niealergiczny nieżyt nosa. Za każdym razem niezbędna jest konsultacja lekarska, która za pomocą odpowiednich badań pozwoli ustalić charakter i przyczynę alergii.